bip wiązowna bip wiązowna Polska Fundusze EU Czyste powietrze Rodo Ochrona Danych Osobowych
logo nagłówek
szukaj
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Wiązowski Teatr Muzyczny. Czar wspomnień

Straszna gospoda. Przedstawienie Wiązowskiego Teatru Muzycznego
"Straszna gospoda". Przedstawienie Wiązowskiego Teatru Muzycznego (Foto: GOK)

Przy Gminnym Ośrodku Kultury w Wiązownie od 2011 r. działa Wiązowski Teatr Muzyczny. Z okazji zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Teatru jego aktorzy zapraszają Państwa na filmowe wspomnienia dotychczasowego repertuaru.

Teatr „Muzyczny” – bo najbardziej lubi połączenie gry aktorskiej z piosenką. Piosenki nadają dynamikę przedstawieniu, a muzyka mocniej działa na emocje widza, dlatego w repertuarze Teatru znalazło się wiele bajek muzycznych i musicali. W tym roku Teatr obchodzi 10-lecie swojej działalności.

Teatr to nie tylko pomysł na relaks i oderwanie od pracy zawodowej, ale prawdziwa pasja, która stawia przed nami nowe wyzwania, rozwija każdego uczestnika, pomaga poznać siebie i odkryć swoje możliwości. To bardzo ważne, że – wbrew pozorom – nie potrzeba wcale jakiegoś specjalnego talentu aktorskiego czy wokalnego, żeby działać w naszym teatrze. Potrzebna jest tylko chęć – chęć do poznawania ludzi i nowych sytuacji, chęć podejmowania wyzwań i dążenia do celu, chęć zgłębiania emocji, bo to one w teatrze są podstawą budowania roli.

Rozpoczynaliśmy, przygotowując znany musical „Skrzypek na dachu”. Ten sam musical przygotowaliśmy pięć lat później w 2016 r. Kto widział oba spektakle doskonale zrozumie, na czym polega nasza praca. Choć już pierwszy musical zdobył nam rzesze fanów i ogromne zainteresowanie, to pięć lat pracy nad rozwojem naszych umiejętności i świadomości emocjonalnej przy kolejnych przedsięwzięciach sprawiło, że te spektakle są zupełnie inne. Zaawansowanie scenografii, choreografii, rozbudowanie scen grupowych, zaprojektowanie scenariuszy użycia światła i dźwięku nadały niesamowity rozmach nowej wersji naszego ulubionego musicalu. „Skrzypek na dachu” w latach 2016-2017 był wystawiany 15 razy.

Nasz Teatr powstał z myślą o dorosłych aktorach. Choć do przedstawień angażowana była również młodzież i dzieci, to jednak początkowe spektakle, takie jak „Skrzypek na dachu”, „Pastorałka”, „Mistrz i Małgorzata”, to repertuar dorosły. W dorosłej obsadzie były przygotowywane również bajki muzyczne, np. „O królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach” albo cały cykl „Bajkowe poranki”, gdzie dorośli i młodzież, w podziale na role, czytali oraz śpiewali bajki dla dzieci.

Rozwój teatru objawiał się przede wszystkim liczbą chętnych dołączających do naszej grupy. Ogromne zainteresowanie teatrem młodzieży i dzieci spowodowało utworzenie osobnych sekcji: młodzieżowej i dziecięcej. To właśnie w wykonaniu młodzieży mogliście Państwo oglądać bajki muzyczne: „Król Ból”, „W Karzełkowie”, „Przygody Piotrusia Pana” czy  „Świniopas”, a w wykonaniu sekcji dziecięcej: „Doktor Nieboli”, „Wielki Festiwal”, „Lato muminków” czy najnowszą „Dziadek do orzechów”.

W 2017 r., dzięki dofinansowaniu projektu ze środków budżetu województwa mazowieckiego z konkursu Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej, powstała teatralna sekcja seniorów. Seniorzy z gmin Wiązowna i Sobienie-Jeziory przygotowali bajkę muzyczną „Alicja w krainie czarów”. A w kolejnych latach: „Królewskie Echo” oraz „W Karzełkowie wielka susza”. Poza zawiązaniem wielu przyjaźni, wspólnym spędzaniu czasu, co dla osób w wieku emerytalnym jest samo w sobie ogromnym atutem, wielką wartością było też uznanie rodziny i sąsiadów oraz poczucie, że mogą coś dawać od siebie i sprawiać przyjemność młodszym pokoleniom.

Z bajką „W Karzełkowie wielka susza” przed publicznością najmłodszą – przedszkolną, ale też przed innymi seniorami, wystąpiliśmy 13 razy (!). Przedstawienia w pobliskich gminach i entuzjazm przyjmowania naszych aktorów – seniorów zrodził pomysł teatralnych podwieczorków. W 2020 r. zaplanowaliśmy występ kabaretowy z wykorzystaniem popularnych piosenek rozrywkowych i ludowych tak, aby publiczność mogła się włączyć do wspólnej zabawy. Niestety pandemia udaremniła ten pomysł. Ale, jak zamykają się jedne drzwi, to otwierają się inne. Trzeba tylko z tego skorzystać. Chcąc efektywnie zakończyć nasze przygotowania spektaklu, postanowiliśmy zrobić z tego film. To całkiem nowe doświadczenie, do którego nie byliśmy  kompletnie przygotowani, ale się udało i powstało nagranie (dostępne na kanale YouTube teatru), które promuje naszych seniorów, a nam daje ogromną satysfakcję przejścia kolejnego etapu naszego rozwoju.

Rozwój Teatru to nie tylko nowi aktorzy, ale też ambitny repertuar wymagający pracy nad sobą i inspirujący do wzrastania. Pozostaliśmy wierni naszej pasji musicalowej. Po sukcesach „Skrzypka na dachu” szukaliśmy równie porywającego muzycznie spektaklu i na nasz warsztat trafiła „Straszna Gospoda”. To musical autorstwa Barbary Kościuszko i Jan Szurmieja według opowiadania Isaaca Bashevisa Singera, z piękną i klimatyczną muzyką Hadriana Filipa Tabęckiego. Ponieważ był to temat ogromny – duża obsada 50 osób, 23 piosenki w tym wiele grupowych oraz ogromna ilość tańca – przygotowania do wystawienia spektaklu trwały 1,5 roku.

W tym samym czasie, w znacznie mniejszych grupach, przygotowaliśmy trzy farsy. Znakomity humor sytuacyjny oraz zaskakujące zwroty akcji spowodowały, że aktorom grało się świetnie, a publiczność przyjęła je z ogromnym aplauzem. „Czego nie widać” Michaela Frayna w tłumaczeniu Karola Jakubowicza i Małgorzaty Semil – podobno lepsza w naszym wykonaniu niż Teatru Kwadrat  (tak donosiła publiczność) – wystawiana była aż 11 razy. „Polskie spaghetti” autorstwa naszego teatralnego kolegi Michała Nastuli oraz  „Mayday” Raya Cooneya w tłumaczeniu Elżbiety Woźniak – zostały gorąco przyjęte przez publiczność, ale dalsze pokazy niestety zablokowała pandemia.

Mamy nadzieję, że Covid odpuści na tyle, że będzie czas na dalszy rozwój aktorów i naszego repertuaru. Myślimy o podjęciu kolejnych wyzwań i przekraczaniu następnych granic naszych możliwości, czyli o wystawianiu dramatów, gdzie dialogi same się nie obronią jak w komedii czy farsie, a emocje nie zagrają dźwiękami muzyki. Chętnie spróbujemy naszych sił.

Choć pandemia zamknęła nam drogę bezpośredniej relacji z widzami, to pozostaje nam internet i nasza nowo nabyta umiejętność połączenia spektaklu i filmu. Z okazji zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Teatru zapraszamy Państwa na wspomnienia naszego repertuaru w specjalnym wydaniu – do soboty 27 marca codziennie o godz. 19.00 na kanale YouTube GOK w Wiązownie.

Plakat Wiązowskiego Teatru Muzycznego. Wiele małch zdjęć poukładanych jedno obok drugiego na pomarańczowymtle. Na dole herb Gminy Wiązowna i loga GOK i biblioteki publicznej

Foto: Sławek Cacko, Ula Gradzi, Matylda Poszwald-Gajewska, Wiktoria Milczarczyk, Ryszard Szczęsny, Małgorzata Sosnowska, Małgorzata i Piotr Kitrasiewicz, Leszek Milczarczyk, Agnieszka Skurzanko, Jakub Ganowski, Anna i Piotr Wesołowscy, Przemek Skoczek, Chris Wells, Karolina Poszwald-Smolińska, Daria Leleń, Anna Darewska.

Data opublikowania strony: 23/03/2021