Portal Mapowy Wiazowna Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct PSE Czyste powietrze
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska Fundusze EU
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

„Świąteczna Radość Pomagania”. I ty możesz zostać Świętym Mikołajem!

Już po raz dziewiąty spotkaliśmy się w pierwszą niedzielę grudnia, by zainaugurować naszą doroczną akcję „Świąteczna Radość Pomagania”. Powstała z potrzeby serca, a karmi się ona wiarą, że w każdym z nas tkwi dobro i chęć pomagania innym. Podczas ósmej akcji - dla Lenki z Zakrętu - wspólnymi siłami zebraliśmy ponad 70 tys. zł. Teraz kolejne dziecko liczy na naszą pomoc. To Franek z Rzakty, chory na czterokończynowe porażenie mózgowe.

Franek Bielski ma niespełna siedem lat. Jest mieszkańcem naszej gminy. Cierpi na dziecięce porażenie mózgowe – czterokończynowe. Dodatkowo boryka się z padaczką lekooporną.

To miał być zwyczajny dzień, ale nie był, bo brutalnie zmienił życie nasze i naszego nienarodzonego jeszcze synka. Franek urodził się przedwcześnie i kilka godzin później przestał oddychać. Rano zobaczyłam go już zaintubowanego, w bardzo ciężkim stanie. Widok jak z najgorszego koszmaru. Niestety, bardzo prawdziwy. Nasze maleństwo walczyło o życie, a ja mogłam się tylko bezradnie przyglądać – wspomina mama Sylwia Bielska. – Na szczęście wkrótce jego stan się ustabilizował, lekarze zapewniali, że nic mu nie będzie. Wykryto co prawda krwiaki, ale miały się szybko wchłonąć. Franek dochodził do siebie, opuszczał szpital z opinią zdrowego dziecka.

Krwiaki Franka nie dawały spokoju jego mamie. Lekarz twierdził, że za bardzo panikuje. Zrobiła wreszcie USG główki, tak dla świętego spokoju. – I w jednym momencie nasz świat rozpadł się na tysiące kawałków… Wykryto poważne niedotlenienie, a krwiaki, które miały się wchłonąć — nie tylko się nie wchłonęły, ale rozlały, powodując ogromne zniszczenia w mózgu. Zaczęłam krzyczeć, płakać… Cały mój ból skumulował się w tym jednym momencie i nie byłam w stanie już go dłużej tłumić. Lekarze wyszli, zostawiając nas samych. Byliśmy tylko my i ogromna niepewność co do przyszłości naszego maleństwa – opisuje mama chłopca.

Pierwszy rok swojego życia rodzina spędzi głównie w szpitalach i na wizytach u specjalistów. – Był to dla nas wszystkich bardzo trudny czas, wtedy jeszcze nie wiedzieliśmy, co nas czeka w przyszłości – wspominają rodzice chłopca. – Franio jest w całości uzależniony od nas. Nie siedzi samodzielnie, nie trzyma głowy, nie mówi. Nie jest w stanie opowiedzieć nam, co sprawia mu przyjemność, jednak widzimy, jak bardzo lubi spacery, zabawy muzyczne i ruchowe. Uwielbia, gdy siostra z bratem spędzają z nim czas.

Chłopiec wymaga codziennej, intensywnej rehabilitacji – ruchowej, wzrokowej i logopedycznej. Potrzebuje bardzo drogich, specjalistycznych sprzętów oraz leków. Jest też pod opieką wielu specjalistów.

Najważniejsza jest jednak rehabilitacja i odpowiedni sprzęt medyczny, z którego ciągle wyrasta. Im bardziej rośnie, tym więcej potrzebuje różnego rodzaju usprawniaczy”. Nim się obejrzymy, stanie się najpierw nastolatkiem, a później dorosłym człowiekiem zamkniętym w niesprawnej skorupie własnego ciała – tłumaczy Pani Sylwia.

Z tego też powodu opiekunowie chłopca bardzo potrzebują naszego wsparcia. Koszty leczenia, sprzętów i leków przekraczają ich możliwości finansowe.  1,5% podatku może pomóc chłopcu w walce o lepsze życie. Wystarczy w formularzu PIT w „Informacji uzupełniającej” wpisać nr KRS 0000037904, a w rubrykę „cel szczegółowy”: 32911 Bielski Franciszek. Można też przekazać darowiznę na konto Fundacji „Zdążyć z pomocą” na nr 42 2490 0005 0000 4600 7549 3994, w tytule wpisując: 32911 Bielski Franciszek. 

Kochani, z całego serca dziękujemy Wam wszystkim za każdą wpłatę. Wasza pomoc jest nieoceniona… Dzięki dobrym ludziom Franio nadal jest z nami! (…) Wiem, że kiedyś będziemy musieli się pożegnać, ale nie teraz, jeszcze nie teraz… – dodaje jego mama.

„Świąteczna Radość Pomagania” zainaugurowana

Franciszek Bielski został kolejnym bohaterem naszej akcji „Świąteczna Radość Pomagania”, którą prowadzimy już od ośmiu lat. W sumie podczas wszystkich dotychczasowych akcji zebraliśmy i wsparliśmy naszych podopiecznych blisko 600 tys. zł. Co roku w pierwszą niedzielę grudnia spotykamy się w Wiązownie, aby „Wspólnie ubrać choinkę”.

Tak było i tym razem. W niedzielne południe 3 grudnia zaprosiliśmy mieszkańców do Gminnego Parku Centrum w Wiązownie, by rozpocząć kolejną akcję pomocową. Wójt Janusz Budny przekazał symboliczną kartkę rodzicom Franciszka. W mniejszej – pocztówkowej formie trafiła też ona do Państwa domów. Znajdują się na niej życzenia świąteczne oraz informacja o akcji pomocowej dla chłopca. Dziękujemy firmie AMK Group za wsparcie i bezpłatne wydrukowanie kartki.

Po raz kolejny wydarzeniu towarzyszył nam świąteczny jarmark, na którym można było kupić m.in. ozdoby świąteczne, bombki w najróżniejszych kolorach, ręcznie robioną biżuterię, słodycze, stroiki i pluszowe krasnale, swojskie wędliny czy lokalne napitki.

Gminne stoisko oferowało pachnącą pomarańczą, gorącą herbatę oraz przepyszne ciasta, a seniorzy z Dziennego Domu „Senior+” w Woli Karczewskiej – domowej roboty pierogi. Młodsi uczestnicy wydarzenia oblegali stoisko, gdzie można było przygotować własną ozdobę świąteczną. Wielkim powodzeniem cieszyła się fotobudka 360° oraz karuzela.

Tłum dzieciaków stał w kolejce do naszego gościa z dalekiej Laponii. Święty Mikołaj w towarzystwie uroczych śnieżynek chętnie pozował do fotografii. Dla każdego miał też słodki prezent – przepyszną czekoladę.

Ogromne emocje wzbudził konkurs piosenki zimowej. Dzieciaki i młodzież opanowały scenę na ponad 1,5 godziny. Radości było co niemiara. Nasi młodzi artyści przepięknie prezentowali się w przygotowanych na tę okazję strojach. Był Mikołaj, aniołki, choineczki czy śnieżynki. Wybór zwycięzcy w każdej kategorii – przedszkolnej, szkolnej klasy 1 – 4 i szkolnej klasy 5 – 8 – był bardzo trudny, bo poziom był naprawdę wyrównany.

Trzecie miejsce w kategorii „Przedszkole” zajęła „zerówka” z Glinianki, drugie – przedszkole z Zakrętu, a pierwsze – przedszkole z Wiązowny. W kategorii szkolnej klasy 1- 4 trzecia była podstawówka z Wiązowny, druga – szkoła w Gliniance, a pierwsza – placówka z Malcanowa. W kategorii szkolnej klas 5- 8  trzecia była szkoła z Glinianki, druga z Malcanowa, zaś zwyciężyła reprezentantka Zakrętu.  Wręczyliśmy też nagrody za prace plastyczne w konkursie #LepiejPrzytul „Moc jest w nas!”.

Data opublikowania strony: 08/12/2023