Wybory prezydenckie odbędą się już 28 czerwca. Głosowanie odbędzie się metodą mieszaną – w lokalach wyborczych oraz dla chętnych – korespondencyjnie.
Do 23 czerwca możemy zgłosić w urzędzie gminy wniosek o dopisanie do spisu wyborców, a do 26 czerwca mamy czas na złożenie wniosku o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania, które umożliwia oddanie głosu w dowolnym miejscu w kraju lub za granicą. Więcej informacji na ten temat udziela nasz Urząd Stanu Cywilnego pod nr tel. 22 512 58 36 lub mailem: a.kijowska@wiazowna.pl.
Głosowanie odbędzie się w niedzielę 28 czerwca. Lokale wyborcze otwarte będą w godz. 7.00 – 21.00. Jeśli dojedzie do II tury, to odbędzie się ona 12 lipca.
KALENDARIUM WYBORCZE
Do 5 czerwca – rejestracja komitetów.
Do 10 czerwca – rejestracja kandydatów.
Do 12 czerwca – pełnomocnicy wyborczy mogą zgłaszać kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych.
Do 15 czerwca – komisarze wyborczy powołują obwodowe komisje wyborcze.
Do 13 czerwca – można zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego za granicą.
Do 16 czerwca – można zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w kraju.
Do 21 czerwca – PKW na wniosek ministra zdrowia może wydać uchwały, w której zarządza się wyłączne głosowanie korespondencyjne.
Do 26 czerwca – zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego przez wyborców podlegających w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych, którzy rozpoczęli podleganie obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych po 5 dniu przed dniem wyborów.
Do 26 czerwca – wyborcy głosujący korespondencyjnie w kraju będą mieli czas na wrzucenie kopert zwrotnych do nadawczych skrzynek pocztowych.
28 czerwca – wybory.
W wyborach prezydenckich wystartowało 11 kandydatów:
Robert Biedroń – 44 lata, wykształcenie wyższe politologiczne, poseł do Parlamentu Europejskiego z Warszawy,
Krzysztof Bosak – 37 lat, wykształcenie średnie, poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej,
Andrzej Duda – 48 lat, wykształcenie wyższe, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej,
Szymon Hołownia – 43 lata, wykształcenie średnie, publicysta,
Marek Jakubiak – 61 lat, wykształcenie średnie, menadżer,
Władysław Kosiniak-Kamysz – 38 lat, wykształcenie wyższe, poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej,
Mirosław Piotrowski – 54 lata, wykształcenie wyższe, nauczyciel akademicki,
Paweł Tanajno – 44 lata, wykształcenie wyższe, przedsiębiorca,
Rafał Trzaskowski – 48 lat, wykształcenie wyższe, prezydent Warszawy,
Waldemar Witkowski – 66 lat,wykształcenie wyższe, zarządca, członek Unii Pracy,
Stanisław Żółtek – 64 lata, wykształcenie średnie.
Dla Państwa wygody przygotowane zostaną miejsca do głosowania w 13 lokalizacjach ogólnodostępnych. Wykaz znajduje się w materiale: Wybory prezydenckie. Sprawdź, gdzie głosujesz
Więcej informacji na temat wyborów na terenie Gminy Wiązowna znajduje się na BIP w zakładce: Wybory, referenda oraz na stronie Państwowej Komisji Wyborczej.