Portal Mapowy Wiazowna Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct PSE Czyste powietrze
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska Fundusze EU
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Zadbaj o psa zimą!

Buda dla psa. Dach przysypany śniegiem
Buda dla psa powinna być właściwie docieplona (Foto: pixabay.com)

Jeśli pies jest stróżem, często i dzień, i noc spędza na dworze, szczególnie zimą mamy obowiązek zadbać o odpowiednie dla niego schronienie.

Zgodnie z przepisami ustawy o ochronie zwierząt – kto utrzymuje zwierzę domowe, ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające mu swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody. Takie obowiązki właściciela zwierzęcia wynikają bezpośrednio z prawa. 

Jeżeli zdecydowałeś się trzymać psa na podwórku zimą, pamiętaj również o paru ważnych zasadach. Buda musi być ocieplona, np. styropianem, żeby skutecznie chroniła przed mrozem. Nie może stać bezpośrednio na ziemi. Najlepiej ustawić ją na kilku drewnianych klockach lub cegłach. Przed budą dobrze jest położyć paletę lub inny drewniany podest, będący izolacją od ziemi. Dzięki temu pies położy się na podeście, a nie bezpośrednio na zmarzniętej ziemi. 

W środku powinna być słoma. Siano szybko się zbija, a koc sztywnieje. Otwór „drzwiowy” można częściowo zakryć gumową przesłoną lub materiałem. Takie rozwiązanie chroni przed wiatrem. Karma powinna być bardziej kaloryczna zimą, a woda często wymieniana – najlepiej, aby była ciepła (nie zamarzała od razu po nalaniu). Psy nie mogą być na uwięzi dłużej niż 12 godzin na dobę. Pamiętajmy, że pies na szyi powinien mieć obrożę – skórzaną lub materiałową, a uwięź (łańcuch) absolutnie nie może być krótsza niż trzy metry 

Przypominamy, że na teren powiatu otwockiego jest od dłuższego czasu obszarem zagrożony wścieklizną i zgodnie z przepisami prawa na obszarze zagrożonym nakazuje się: trzymanie psów na ogrodzonym terenie zamkniętym, a kotów w zamknięciu; pozostawienie zwierząt gospodarskich w okólnikach i na zamkniętych wybiegach. Rozporządzenie dotyczące obszaru zagrożonego wścieklizną i jego zmiany są dostępne w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego. Zgodnie z ustawą o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt – psa lub kota powinniśmy zaszczepić przeciwko wściekliźnie po raz pierwszy już po ukończeniu przez niego trzech miesięcy. Potem – nie rzadziej niż co 12 miesięcy. 

Jeśli zauważysz źle traktowane, zaniedbane zwierzę, możesz to zgłosić bezpośrednio do Powiatowego Lekarza Weterynarii w Otwocku, tel. 22 779 25 26, na policję (posterunek w Wiązownie), tel. 47 724 17 61 lub osobiście (ul. Leśna 4 w Wiązownie). Możesz też zadzwonić do Urzędu Gminy w Wiązownie, tel. 22 512 58 26. 

Joanna Kociszewska 

Data opublikowania strony: 05/12/2023