Portal Mapowy Wiazowna Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct PSE Czyste powietrze
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska Fundusze EU
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo. Noś odblaski!

Dziecko w kamizelce odblaskowej stoi przy przejściu dla pieszych
Każdy, kto porusza się po drodze, powinien nosić kamizelkę lub elementy odblaskowe, które mogą uratować życie (Foto: Adobe Stock)

Jesienią i zimą zapadający szybko zmierzch powoduje, że pieszy czy rowerzysta, który nie ma na sobie żadnych odblaskowych elementów jest praktycznie niewidoczny. W związku z tym rozpoczynamy akcję „Bądź widoczny na drodze”. Zapraszamy do Urzędu Gminy Wiązowna po bezpłatny odbiór kamizelki odblaskowej i opaski.

Kamizelki odblaskowe oraz opaski można odebrać od 9 listopada w  Biurze Obsługi Mieszkańca Urzędu Gminy Wiązowna (ul. Lubelska 59) w godzinach pracy urzędu – w poniedziałek w godz. 10.00 – 18.00, od wtorku do piątku w godz. 8.00 – 16.00.

Przypominamy, że w 2014 r. wszedł w życie obowiązek noszenia elementów odblaskowych przez pieszych poruszających się po drogach, po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym. Noszenie takich elementów, to nie tylko obowiązek, ale przede wszystkim nasze bezpieczeństwo! Elementy odblaskowe zwiększają naszą widoczność, przez co prowadzący pojazd ma więcej czasu na wykonanie manewru wymijania bądź hamowania.

Element odblaskowy powinien być umieszczony w takim miejscu, by znalazł się w polu działania świateł samochodowych i był zauważalny dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu). Samochodowe światła mijania oświetlają drogę niesymetrycznie (więcej światła kierowanego jest na prawą stronę drogi), zaleca się zatem pieszym idącym lewą stroną drogi (w kierunku przeciwnym do ruchu pojazdów) noszenie odblasków na prawej ręce lub nodze (od strony ruchu pojazdów).

Prawidłowo noszone elementy odblaskowe mogą uratować życie pieszym, dlatego zawsze należy sprawdzić, czy nie są one zasłaniane przez szalik, torbę czy plecak. Lubisz biegać? Także używaj elementów odblaskowych, jeśli nie masz na stałe wszytych w ubranie sportowe.

Źródło: policja.pl

Data opublikowania strony: 04/11/2022