Portal Mapowy Wiazowna Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct PSE Czyste powietrze
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska Fundusze EU
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Zadbaj w zimę o swojego psa!

Przy ujemnych temperaturach i przeszywającym wietrze zimno jest nie tylko nam, ludziom, ale także zwierzętom. Nasze psy, szczególnie te krótkowłose, tak samo dotkliwie odczuwają chłód jak my. Dlatego warto szczególnie o nie zadbać.

Jeśli masz zwyczaj wychodzić ze swoim psem na długie spacery, zimą przy niskich temperaturach warto zmienić nawyki. Gdy temperatura spada poniżej 10 stopni, spacer powinien być znacznie krótszy. W takie dni lepiej wychodzić z psem częściej. Gdy zimą w Twoim domu jest zbyt ciepło, szkodzi to nie tylko Tobie, ale i Twojemu psu. Przegrzany zwierzak, który wychodzi na spacer przy wyjątkowo niskiej temperaturze narażony jest na takie same choroby jak przegrzane dziecko, które w nieodpowiednim ubraniu wychodzi na zewnątrz.

Pies też może się przeziębić. Ale objawy choroby psa nie zawsze są oczywiste. Jeśli widzisz, że pies stracił apetyt, śpi więcej niż zwykle, czasem dyszy i głęboko oddycha, to mogą być to oznaki przeziębienia. Takie choroby nie są groźne, ale w czas niewyleczone mogą się rozwinąć w zapalenie płuc. Dbaj o sierść swojego psa. To ważne, bo zadbana i wyczesana sierść lepiej chroni przed wyziębieniem. Zimą zamiast kąpać psa, lepiej go regularnie szczotkować. Jeśli z pewnych powodów musisz wykąpać psa, dokładnie go potem wysusz. Pamiętaj, że sierść schnie dłużej niż Twoje włosy!

Zimą warto też zadbać o dobrą, wysokoenergetyczną karmę dla psa. Dobra dieta pozwoli mu lepiej przetrwać niskie temperatury. Twój pies mieszka w budzie? Zadbaj o niego szczególnie teraz. Ocieplenie budy zajmie Ci tylko kilka minut. Możesz wykorzystać stary koc, styropian, może wełnę mineralną. Zadbaj o to by pies dostał ciepły posiłek. Pamiętaj, że woda pozostawiona w misce momentalnie zamarznie. Twój pies zasługuje na odrobinę ciepła!

Tekst na podstawie www.psy24.pl.

Data opublikowania strony: 23/11/2018