bip wiązowna bip wiązowna Polska Fundusze EU Czyste powietrze Rodo Ochrona Danych Osobowych
logo nagłówek
szukaj
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

“Żar słowa i treści rozsądek”. Wystawa i prelekcja o Cyprianie Kamilu Norwidzie

Minęła 200. rocznica urodzin Cypriana Norwida. W uznaniu jego zasług dla polskiej sztuki i kultury, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2021 Rokiem Cypriana Kamila Norwida. Z tej okazji Biblioteka Publiczna Gminy Wiązowna zaprosiła uczniów z gminnych szkół na wystawę “Żar słowa i treści rozsądek” oraz prelekcję kustosz Muzeum Literatury z Warszawy Piotra Prasuła.

Biblioteka Publiczna Gminy Wiązowna włączając się w obchody tej rocznicy, zorganizowała wystawę  “Żar słowa i treści rozsądek” autorstwa nieżyjącej już pani Barbary Wachowicz, znanej pisarki i autorki wielu biografii wybitnych Polaków. Na zaproszenie biblioteki  wystawie towarzyszył  ze swoją prezentacją i prelekcją dla młodzieży, kustosz Muzeum Literatury z Warszawy Piotr Prasuła.

W norwidowskich lekcjach języka polskiego 4 października, z udziałem wystawy i muzealnika, uczestniczyła młodzież ze Szkoły Podstawowej im. C. K. Norwida w Zakręcie. Wiedzę o swoim patronie licznie pogłębiali tutaj uczniowie z klas ósmych.

Kolejne spotkania odbyły się już w bibliotece w Wiązownie i w Gliniance. Podczas prezentacji młodzież ze Szkoły Podstawowej  im. 1 Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego w Malcanowie i ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. Bohaterskich Lotników Polskich w Wiązownie, miała okazję poznać wieszcza z mało znanej sfery osobistej, dowiedzieć się wielu ciekawostek z życia artysty, poznać jego wiersze i odkrywać często zaszyfrowane w utworach przekazy.

Spotkania odbywały się w pełnym dialogu z młodzieżą. Poproszeni o przeczytanie wiersza “Moja piosnka II” chętnie aktywowali się , a także podjęli wyzwanie odkrywania metaforyki i dokonali krótkiej analiz utworów pt. “Pióro” i “Burza”. Ponadto uczniowie obejrzeli rysunki satyryczne poety i odgadywali treść wynikającą z obrazu.

Cyprian Kamil Norwid żył w latach 1821-1883. Był dziewiętnastowiecznym artystą doby romantyzmu, obdarzonym wieloma talentami: geniuszem pióra, poetą i malarzem, rysownikiem i rzeźbiarzem, tłumaczem i publicystą, filozofem, badaczem kultur i cywilizacji. Był wielkim erudytą, obywatelem świata, a zarazem skromnym człowiekiem. Dzisiaj uważany jest za artystę, którego twórczość może być inspiracją dla współczesnych.

Wystawa i prezentacja były okazją do pogłębienia szeroko tematycznej wiedzy o Norwidzie, ale także do przekazania dobrych wartości życiowych z akcentowaniem szacunku do wartości chrześcijańskich i do drugiego człowieka.

Dorota Bortkiewicz

Data opublikowania strony: 07/10/2021