Portal Mapowy Wiazowna Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct PSE Czyste powietrze
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska Fundusze EU
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Zmiany w dowodach osobistych. Już od sierpnia

Dowód osobisty
Wniosek o dowód możesz złożyć elektronicznie tylko do 6 listopada (Foto: Adobe Stock)

Czekają nas poważne zmiany w wydawaniu dowodów osobistych. Już od 2 sierpnia. Warto się już teraz z nimi zapoznać.

Oto najważniejsze z nich:

  1. Aby złożyć wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego, trzeba będzie przyjść osobiście do urzędu. Nie będzie możliwości wysłania wniosku za pomocą Profilu Zaufanego.
  2. Podczas składania wniosku urzędnik pobierze odciski palców, które zostaną potem dołączone do warstwy elektronicznej dowodu osobistego; zwolnienie z tego obowiązku dotyczy dzieci poniżej 12. roku życia oraz osób, u których nie ma żadnej fizycznej możliwości pobrania odcisków palców.
  3. Jeśli czasowo nie będzie można pobrać od osoby odcisków palców, np. w wyniku wypadku, złamania czy oparzenia, wtedy zostanie wydany dowód osobisty z dwunastomiesięcznym okresem ważności.
  4. Nowe dowody osobiste będą wydawane z dziesięcioletnim okresem ważności dla osób, które ukończyły 12 lat, natomiast dzieciom poniżej tego wieku – z pięcioletnim okresem ważności.
  5. Nie będzie obowiązkowej wymiany dowodów osobistych. Dotychczas wydane dokumenty zachowają ważność.

Wszystkie te zmiany wynikają z przyjętego przez rząd projektu nowelizacji ustawy o dowodach osobistych, która dostosowuje obecne przepisy do rozporządzenia Unii Europejskiej. Dodanie kolejnej cechy biometrycznej, czyli odcisków palców, do warstwy elektronicznej, ma zabezpieczyć nasze dokumenty tożsamości przez fałszerstwem i różnego rodzaju przestępstwami związanymi z dowodami osobistymi. Chodzi przede wszystkim o większe bezpieczeństwo naszych dokumentów.

Więcej informacji znajdą Państwo tutaj: samorząd.pap.pl

Data opublikowania strony: 23/02/2021