mapa button pieed button pieed button
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Logo Teraz Polska

Zmiany w komunikacji ZTM. Nowe rozwiązania

Zmiany w komunikacji ZTM. Nowe rozwiązania

Foto: ZTM

Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie już po raz trzeci unieważnił przetarg na obsługę kursujących na terenie naszej gminy linii L22 i L20. Powodem takiej sytuacji są ceny, jakie zaproponowali przewoźnicy. Koszt obsługi tych linii, jak wynika ze złożonych ofert, musiałby wzrosnąć prawie dwukrotnie. Na takie rozwiązanie nie stać ani ZTM, ani Gminy Wiązowna, ani partycypującego w kosztach Miasta Otwocka. Już dziś za obsługę tych połączeń płacimy ze wspólnego budżetu prawie 550 tys. zł rocznie.  

Poniżej przedstawiamy stanowisko ZTM: 

„Zmiany podyktowane są nierozstrzygniętym przetargiem na wybór wykonawcy linii L z planowanym terminem realizacji nowej umowy od dn. 1.05.2020, a także obecną sytuacją epidemiczną w kraju i wynikającym z niej zmniejszonym zainteresowaniem przejazdami komunikacją miejską. Utrzymanie powyższych rozkładów jazdy przewidywane jest do 31 sierpnia br. Dodatkowo dla gminy Wiązowna informacja dot. linii L48 jest taka, że w chwili obecnej procedowane jest postępowanie przetargowe na wybór wykonawcy linii L47 L48 obsługujących podstawowo Miasto Sulejówek. W związku z powyższym oraz niewielkim obecnie zainteresowaniem przejazdami w/w linii na okres ok. 4 tyg. (przełom maja/czerwca), tj. do czasu podpisania umowy przez ZTM z nowym wykonawcą zawiesza się kursowanie w/w linii. Za powstałe utrudnienia pragniemy mieszkańców serdecznie przeprosić„. 

Sytuacja budżetowa gminy w związku z kryzysem (spadającymi dochodami firm, które funkcjonują na naszym terenie, a co za tym idzie wpływami z podatków, które odprowadzają do naszego budżetu), a także dodatkowymi obciążeniami, wynikającymi z realizacji rządowych wytycznych w ramach tarczy antykryzysowej, nie pozwala nam na przesunięcie na ten cel pieniędzy z innych wydatków. Tym bardziej, że w tym roku ponosimy znaczące koszty zobowiązań wynikających z ogromnych inwestycji, które wykonaliśmy w latach ubiegłych (modernizacja budynków oświatowych). Naszym zadaniem jest jednak zapewnienie możliwości przemieszczania się naszych mieszkańców.  

Dlatego wypracowaliśmy z ZTM rozwiązanie, które ma w tym pomóc. Od maja zostaną wprowadzone następujące zmiany 

  1. autobus linii 722 pojedzie aż do Otwocka i zastąpi tym samym L22;
  2. linia L20 zostanie zastąpiona autobusem 702, który będzie kursował z Glinianki, przez Wolę Ducką i Otwock do Warszawy;
  3. chcąc dojechać z Rzakty do Otwocka, można skorzystać z autobusu linii 720 i przesiąść się w Gliniance do 702; 
  4. do Zagórza zajeżdżać będą autobusy linii 730, a nie jak do tej pory – 722;
  5. jak informuje ZTM, kursowanie linii L48 łączącej Michałówek z Sulejówkiem zawieszone zostanie w dniach 1 – 31 maja 2020 r.

Wszystkie zmiany obowiązują do 31 sierpnia br.  Nowe rozkłady zostaną opublikowane na stronie ZTM. 

Data opublikowania strony: 29/04/2020