mapa button pieed button pieed button
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Logo Teraz Polska

#zostańwdomu. Załatwiaj sprawy on-line

#zostańwdomu. Załatwiaj sprawy on-line

Szary, otworzony laptop. Nad czarną klawiaturą unosi się kobieca ręka
Już większość spraw urzędowych można załatwić on-line (Foto: pixabay.com)

Niemal wszystkie sprawy urzędowe można załatwić nie wychodząc z domu. W obliczu trwającej pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 oraz wprowadzonych znaczących ograniczeń w przemieszczaniu, taka możliwość jest niezwykle ważna. Wszystkiego, czego potrzebujemy do załatwiania spraw urzędowych przez internet, to Profil Zaufany (PZ).

Profil Zaufany to bezpłatna metoda potwierdzania tożsamości w systemach elektronicznej administracji. Profil zaufany działa jak odręczny podpis. Można dzięki niemu wysyłać przez internet dokumenty i wnioski do różnych urzędów (np. wnieść podanie, odwołanie, wniosek czy skargę). Profil Zaufany potwierdza tożsamość obywatela – podpis potwierdzony Profilem Zaufanym, podobnie jak kwalifikowany podpis elektroniczny, skutecznie zastępuje w kontaktach z podmiotami publicznymi podpis własnoręczny.

Jeśli jeszcze nie masz Profilu Zaufanego, łatwo możesz go założyć. Prezentujemy dwa sposoby. W obecnej sytuacji rekomendujemy pierwszy z nich, ponieważ #zostańwdomu.

Sposób nr I. Załóż profil przez internet za pośrednictwem banku

Profil Zaufany załóż przez konto w twoim banku. Nie musisz wtedy już nic dodatkowo potwierdzać, bo bank sam przekaże twoje dane do serwisu pz.gov.pl Oto pełna lista banków z możliwością założenia Profilu Zaufanego:

  1. Alior Bank,
  2. Bank Millennium,
  3. Bank PKO,
  4. ING Bank Śląski,
  5. Inteligo,
  6. mBank,
  7. PKO Bank Polski,
  8. Santander,
  9. T-mobile Usługi Bankowe,
  10. Envelo (Grupa Poczty Polskiej).

Jeśli potwierdziłeś Profil Zaufany przez bankowość internetową, zawsze powinieneś logować się za pośrednictwem swojego serwisu bankowości on-line, z którym powiązałeś swój profil. Po wybraniu sprawy, którą chcesz załatwić, na stronie logowania wybierasz Profil Zaufany, a następnie klikasz ikonę swojego serwisu bankowości internetowej i logujesz się przez stronę swojego banku.

Sposób nr II. Załóż profil przez internet i potwierdź w punkcie potwierdzającym

Punkty potwierdzające to oddziały ZUS, urzędy skarbowe, urzędy wojewódzkie i niektóre inne urzędy, m.in. Urząd Gminy Wiązowna.

Wniosek o założenie profilu zaufanego wypełniasz elektronicznie i automatycznie wysyłasz przez internet, kiedy rejestrujesz konto. Natomiast swoje dane potwierdzasz osobiście w wybranym punkcie potwierdzającym. Pracownik punktu potwierdzającego poprosi Cię o okazanie dokumentu tożsamości. Następnie wydrukuje złożony przez ciebie wniosek i poprosi o jego podpisanie.

Zobacz, jak łatwo założyć Profil Zaufany.

Data opublikowania strony: 02/04/2020