Portal Mapowy Wiazowna Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct PSE Czyste powietrze
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska Fundusze EU
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Zrzutowisko “Pierzyna”. Rocznicowe obchody akcji 

Padający 1 kwietnia śnieg sprawił, że gminne obchody rocznicy akcji na zrzutowisku „Pierzyna” w Malcanowie przeniesiono do budynku Szkoły Podstawowej im. 1 Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego. Było trochę obaw. Czy przyjdą mieszkańcy? Jak zorganizować czas dzieciakom? Jak zrobić rekonstrukcję, kiedy nie ma lasu i łąki pod lasem? Na szczęście wszystko się udało. Było ognisko, spadochrony lecące z okien szkoły i wielu gości.

Wspólne świętowanie 7 kwietnia rozpoczął zrzut ze szkolnych okien spadochroników ze słodkościami dla najmłodszych. Następnie wszyscy przenieśliśmy się na szkolną halę gimnastyczną, gdzie wysłuchaliśmy przemówienia dyrektor Grażyny Kilbach. Po niej nauczyciel historii Mikołaj Dybikowski opowiedział o tym, jak wyjątkowi byli „Cichociemni”. Dorośli z dzieci słuchali z zapartym tchem o dokonaniach polskich żołnierzy, jakby to były przygody słynnego agenta 007 Jamesa Bonda.

Wójt Gminy Wiązowna Janusz Budny oraz Przewodniczący Rady Gminy Wiązowna Andrzej Cholewa wręczyli nagrody „Zasłużony dla Gminy Wiązowna” – związanym ze szkołą oraz miejscem pamięci na „Pierzynie” – mieszkańcom Malcanowa. Otrzymali je państwo Hanna i Andrzej Bąk oraz Bogusława i Jan Cacko. To była bardzo podniosła i wzruszająca chwila.

Potem wysłuchaliśmy piosenek w wykonaniu szkolnego chóru i obejrzeliśmy inscenizację wydarzeń na „Pierzynie” przygotowaną przez uczniów klas VII i VIII. Artystyczna rekonstrukcja, której towarzyszyła narracja oraz odgłosy nadlatujących samolotów, miała formę pantomimy. Autorom i wykonawcom udało się uchwycić to, co najważniejsze. Jak dobrze ta akcja została zorganizowana, jak szybko, sprawnie i bez żadnych strat przebiegła. W tle oglądaliśmy prezentację, w której – oprócz informacji historycznych – znalazły się też fragmenty wspomnień jednego z uczestników wydarzeń – por. Tadeusza Lipki.

Nauczyciele wraz z wolontariuszami z klas IV – VI przygotowali gry i zabawy dla dzieci, a dorośli zebrali się przy ognisku, żeby pośpiewać piosenki patriotyczne.

Nikt nie chciał wychodzić, chociaż następnego dnia trzeba było iść do szkoły i pracy. Zapraszamy za rok.

Info z: tukontakt@wiazowna.pl

Monika Bąk

Data opublikowania strony: 23/04/2022