bip wiązowna bip wiązowna Polska Fundusze EU Czyste powietrze Rodo Ochrona Danych Osobowych Metropolia Warszawska
logo nagłówek
szukaj
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

ZUS alarmuje! Oszuści podszywają się pod jego pracowników

Uwaga, oszuści podszywają się pod pracowników ZUS (Grafika: ZUS)

W ostatnich dniach oszuści próbują podszyć się pod pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Używają ich prawdziwych imion i nazwisk, by wyłudzić dokumenty lub dane poprzez e-mail.

Wielu klientów zgłasza, że otrzymali fałszywe wiadomości mailowe zatytułowane „Oświadczenie ZUS”, w których nadawca podaje się za rzeczywistego pracownika urzędu i prosi o wypełnienie oraz odesłanie załącznika Z-3.

Wiadomość zawiera:

  1. imię i nazwisko rzeczywistego pracownika ZUS,
  2. numer telefonu oddziału,
  3. adres placówki ZUS,
  4. załącznik Z-3 do wypełnienia.

To nie jest wiadomość od ZUS, a załącznik służy wyłudzeniu danych osobowych i numerów kont bankowych.

ZUS przypomina, że wnioski, np. Z3, nigdy nie są przyjmowane drogą mailową. Należy je przekazywać wyłącznie elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Pamiętaj, że ZUS:

  1. nigdy nie żąda przesłania wniosków, formularzy ani dokumentów mailem,
  2. nie kontaktuje się w ten sposób w sprawach składania wniosków.

W razie wątpliwości skontaktuj się z Centrum Kontaktu Klientów ZUS pod numer 22 560 16 00 (pn.–pt. 7:00–18:00) lub odwiedź placówkę.

Więcej informacji o tym, jak ustrzec się przed oszustwami, znajdziesz na stronie Każda próba podszycia się pod ZUS to przestępstwo.

Wojciech Ściwiarski

rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim

Data opublikowania strony: 14/11/2025