mapa button pieed button pieed button
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Logo Teraz Polska

ZUS dla firm. Nowe funkcjonalności na PUE

ZUS dla firm. Nowe funkcjonalności na PUE

List z zielonym logiem ZUS. Po lewej kalkulatro, po prawej długopis
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wprowadza nowe udogodnienia dla firm (Foto: Adobe Stock)

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, Zakład Ubezpieczeń Społecznych wprowadził na PUE ZUS nowe rozwiązania i ułatwienia dla firm i przedsiębiorców.

Uruchomiono kreator do wniosków o wydanie zaświadczenia A1 w następujących sytuacjach:

  1. delegowania pracownika do innego państwa członkowskiego UE, EOG lub Szwajcarii,
  2. czasowego przeniesienia wykonywania działalności na własny rachunek do innego państwa członkowskiego UE, EOG lub Szwajcarii,
  3. wykonywania pracy najemnej lub działalności na własny rachunek, w kilku państwach członkowskich UE, EOG lub Szwajcarii.

System wybiera właściwy wniosek po udzieleniu odpowiedzi na kilka pytań. Następnie kreator podpowiada jak krok po kroku go wypełnić. W ten sposób powstaje komplet dokumentów – wniosek o wydanie zaświadczenia A1 z wymaganymi załącznikami.

Więcej informacji o tych ułatwieniach można znaleźć na stronie internetowej w artykule „Zaświadczenie A1 – nowe ułatwienia na PUE ZUS”.

Przygotowano też nowy formularz wniosku ogólnego (POG). Jest to wniosek, za pomocą którego można przekazać do ZUS wyjaśnienie, zażalenie, skargę, podanie.

Od 30 września ZUS udostępnił również na PUE ZUS uproszczone formularze pełnomocnictwa (PEL) oraz odwołania pełnomocnictwa (PEL-O). Przygotowano także instrukcję „Jak podpisać i wysłać elektronicznie przez PUE ZUS załącznik PEL-Z, gdy firmę reprezentuje wielu przedstawicieli”.

O uproszczonych formularzach i instrukcji można przeczytać na stronie w artykule „Nowe formularze dotyczące pełnomocnictwa”.

Źródło: ZUS

Data opublikowania strony: 22/10/2020