mapa button pieed button pieed button
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Logo Teraz Polska

Dzień Ziemi. Ty decydujesz, jak ją ocalić

Dzień Ziemi. Ty decydujesz, jak ją ocalić

Ręce ubrodzone ziemia trzymają sadzonkę zielonej rośliny
Bez zmiany naszych zachować i przyzwyczajeń nasza Ziemia utonie w śmieciach (Foto: Adobe Stock)

Mamy ją jedną. Naszą, naszych dzieci i wnuków. Nie musimy robić wiele, by pomóc jej przetrwać. Ziemia – nasza planeta, nasz dom – potrzebuje małych gestów, by ją ocalić przed zaśmieceniem i degradacją. Każdy z nas może pomóc.

Do naszego systemu śmieciowego wpisanych jest 13 664 osób. W 2020 r. z terenu gminy zebrano ponad 8000 ton śmieci (zmieszanych, segregowanych, gabarytów i elektrośmieci), z czego prawie 5343 tony to odpady zmieszane, a prawie 2660 ton – segregowane. Na jednego mieszkańca przypada więc 585 kg. To o 235 kg więcej niż w 2019 r. Czteroosobowa rodzina wyrzuciła ich więc ponad dwie tony! Jak do tego doszło? Po pierwsze – pandemia zamknęła nas w domach, a to wpłynęło na to, ile wyprodukowaliśmy śmieci. Po drugie – w 2020 r. oddaliśmy rekordową liczbę gabarytów oraz elektrośmieci, a te dane również wliczane są do ogólnej sumy wyprodukowanych przez nas odpadów.

W Dniu Ziemi warto przyjrzeć się temu, ile odpadów wyrzucamy i co zrobić, aby było ich mniej niż dotychczas. W końcu jeden niedopałek papierosa może się rozkładać nawet 10 lat, a plastikowa butelka – 4000 lat!

To, czy produkujemy śmieci, czy surowce wtórne, zależy od nas samych. Od naszych decyzji i przyzwyczajeń. Nie segregując – produkujemy śmieci, których nie da się odzyskać, wykorzystać ponownie. Zostaną z nami i naszymi dziećmi na długie lata. Będą leżały na składowiskach… Segregując zwiększamy szanse na ich przetworzenie. Wiele zależy od naszych decyzji, które podejmujemy codziennie. Wystarczy wprowadzić kilka zasad, które nie wymagają większych nakładów finansowych, aby zmniejszać produkcję śmieci. Zmiany można wprowadzać stopniowo, nie czyniąc przy tym wielkiej rewolucji. Ważna jest również systematyczność, bo dzięki niej pewne zachowania po jakimś czasie wejdą nam w krew.

W takim razie od czego zacząć?

 1. Na początek zaopatrz się w torby wielorazowego użytku, koszyki i woreczki na żywność. Torby bawełniane bez problemu kupisz w większym sklepie lub w internecie. To samo woreczki – lniane, bawełniane, z siateczki. Można też uszyć je samemu. Wystarczy grubsza bawełna, kawałek siatkowej firanki i sznurek. Dokładne opisy lub filmy z instrukcją znajdziesz w sieci. Można też zorganizować wspólne sąsiedzkie szycie. To dobry pomysł na integrację.
 2. Zwróć uwagę, czy sklep, w którym na co dzień robisz zakupy, daje szansę na zakupy bez nadmiernej liczby opakowań. Sery, wędliny, warzywa warto kupować na wagę. Ich opakowania są często wielokrotnie większe niż zawartość. Są też niepotrzebne do transportu. Wyrzucamy je najczęściej przy rozpakowywaniu zakupów. „Bezśmieciowe” zakupy – oczywiście, mając własne opakowania – zrobimy częściowo na naszym targowisku.
 3. Zrezygnuj z butelkowanej wody. Pij tę z kranu. Ta w naszej gminie jest regularnie badana. W Urzędzie Gminy od dawna pijemy ją sami i częstujemy nią gości. Jeśli nie jesteś przekonany, możesz kupić i założyć filtr. Ten wydatek szybko Ci się zwróci.
 4. Rób sam jedzenie do pracy i pakuj w opakowania wielorazowego użytku. Napoje noś w termosie, metalowej lub szklanej butelce.
 5. Resztki z jedzenia zamrażaj lub wykorzystuj ponownie, tworząc nowe dania. Z ziemniaczanych obierek można zrobić chipsy, z włoszczyzny z zupy – pasztet lub wkład do tarty, a z suchego pieczywa – bułkę tartą lub grzanki do zupy-krem.
 6. Segreguj, segreguj i jeszcze raz segreguj! Szkło staraj się wykorzystywać ponownie. W słoikach można przechowywać żywność lub zrobić z nich dekorację – w sieci jest mnóstwo pomysłów.
 7. Załóż przydomowy kompostownik. Trafią tam wszystkie odpady biodegradowalne. Dzięki temu będziesz mieć naturalny nawóz do ogrodu.
 8. Nie kupuj rzeczy, które nie są Ci potrzebne. Wbrew pozorom, niemal każdy z nas od czasu do czasu kupuje przedmioty, które cieszą tylko przez chwilę i bardzo szybko stają się śmieciami. Warto przemyśleć każdy zakup dwa razy. To zdrowe i dla środowiska, i dla portfela.
 9. Powieś na lodówce prostą informację o tym, jak segregować śmieci. Od tego wiele zależy. Gdy nie jesteś pewien, gdzie wyrzucić konkretne opakowanie, przedmiot, zużytą rzecz, pewnie najczęściej wyrzucasz ją do odpadów zmieszanych? To błąd! Przez to co roku przybywa i śmieci, i wysypisk!
 10. Rozmawiaj o segregacji ze swoimi dziećmi, wnukami, sąsiadami. Wymieniajcie się spostrzeżeniami, wspólnie inspirujcie i motywujcie do działania. To bardzo ważne, żeby temat śmieci i surowców wtórnych był na co dzień obecny w naszych rodzinnych rozmowach. Wtedy staje się naturalną częścią naszego życia. Segregujemy, nawet o tym nie myśląc. A o to chodzi!
 11. Korzystaj z koszy na śmieci. Guma do żucia czy niedopałek po papierosie to małe rzeczy, ale wciąż śmieci. Będą się rozkładać latami lub zatrują się nimi dzikie zwierzęta, poszukujące pożywienia w okolicy.

Jeśli nie wiesz, jak segregować, to chętnie pomożemy. Na naszej stronie w zakładce: Załatw sprawę w urzędzie/Śmieci znajdują się odpowiedzi na najczęściej zadawane przez naszych mieszkańców pytania. Warto się z nimi zapoznać.

Informacji na temat systemu śmieciowego udziela nasz Wydział Środowiska i Nieruchomości (tel. 22 512 58 24, e-mail: a.bogucka@wiazowna.pl lub e.cieslicka@wiazowna.pl).

Data opublikowania strony: 22/04/2021