Portal Mapowy Wiazowna Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct PSE Czyste powietrze
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska Fundusze EU
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Uchwała antysmogowa przyjęta. Mazowsze zaostrza przepisy

Bordowy dach. Z komina leci siwy dym.
Polska aż 40-krotnie przekracza dopuszczaną przez WHO emisję benzo(a)pirenu (Foto: pixabay.com)

Mazowsze zaostrza uchwałę antysmogową. Nowelizacja przepisów wprowadza zakaz spalania węgla w Warszawie od października 2023 r., a z początkiem 2028 r. przepis wejdzie w życie także w podwarszawskich powiatach.

Podczas posiedzenia Sejmiku Województwa Mazowieckiego, które odbyło się 26 kwietnia radni, przyjęli uchwałę nr 59/22 zmieniającą obowiązującą dotychczas uchwałę antysmogową. Nowelizacja wejdzie w życie 14 dni po opublikowaniu w dzienniku urzędowym woj. mazowieckiego.

Zakazu stosowania węgla kamiennego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla będzie obowiązywał:

  1. od dnia 1 października 2023 r., w granicach administracyjnych Warszawy;
  2. od dnia 1 stycznia 2028 r., w gminach należących do powiatu otwockiego i innych gminach  należących do pozostałych powiatów podwarszawskich.

Powyższy zakaz nie obejmuje:

  1. instalacji spełniających wymagania ekoprojektu dla kotłów na paliwo stałe i ogrzewaczy miejscowych, których eksploatację rozpoczęto do dnia 1 czerwca 2022  r. Instalacje te będą mogły funkcjonować do czasu ustania ich żywotności;
  2. instalacji spełniających wymagania określone dla 5 klasy według norm PN-EN 303-5:2012, których eksploatację rozpoczęto do dnia 10 listopada 2017 r. – będą one mogły funkcjonować do czasu ustania ich żywotności.

Uchwała wprowadza zakaz używania kotłów na paliwa stałe (w tym biomasę) w nowo budowanych budynkach, dla których pozwolenia na budowę lub zgłoszenia zostaną złożone po 1 stycznia 2023 r. i jeżeli istnieje techniczna możliwość podłączenia budynku do sieci ciepłowniczej, która znajduje się na terenie bezpośrednio przylegającym do działki.

Nadal obowiązują zapisy dotyczące terminów wymiany pieców:

  1. Do 31 grudnia 2022 r. – należy wymienić instalacje pozaklasowe oraz klasę 1 i 2;
  2. Do 31 grudnia 2027 r. – należy wymienić instalacje klasy 3 i 4;
  3. Do 31 grudnia 2022 r. – należy wymienić kominki, które nie spełniają norm dla ekoprojektu lub wyposażyć je w urządzenia zapewniające redukcję emisji pyłów.

Więcej informacji na temat nowej uchwały antysmogowej można znaleźć na stronie Sejmiku Województwa Mazowieckiego.

Dotacja do wymiany pieca

Przypominamy, że w naszej gminie można uzyskać 4500 zł dofinansowania do inwestycji polegającej na wymianie źródła ciepła w budynku mieszkalnym. Ze środków tych można pokryć: koszty zakupu pieca, koszty montażu i uruchomienia kotła, koszty demontażu dotychczasowego pieca, koszty wykonania instalacji wewnętrznej, koszty przystosowania komina do odprowadzenia spalin, koszty zakupu i montażu pompy ciepła.

W ubiegłym roku w Urzędzie Gminy Wiązowna uruchomiliśmy także punkt konsultacyjny Programu „Czyste Powietrze”. Naszym celem jest pomoc mieszkańcom, którzy nie mają możliwości złożenia wniosku w formie elektronicznej i przekazanie ich do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Program “Czyste Powietrze” to ogólnopolski program wsparcia finansowego na wymianę nieefektywnych źródeł ciepła i prace związane z termomodernizacją budynku.

Więcej informacji na temat dotacji i Programu “Czyste Powietrze” można znaleźć w zakładce: Załatw sprawę w urzędzie/Wymiana pieców oraz uzyskać z Wydziale Środowiska i Nieruchomości, tel 22 512 58 24 lub pisząc na e-mail: czystepowietrze@wiazowna.pl.

Data opublikowania strony: 05/05/2022