Od 1 stycznia 2025 r. rusza nabór wniosków o dotację na realizację inwestycji polegającej na wymianie źródła ciepła. Możesz uzyskać nawet do 6000 zł. przy wymianie starego pieca tzw. „kopciucha” na nowsze, mniej emisyjne urządzenia typu:
- kocioł gazowy,
- kocioł na pellet,
- kocioł zgazowujący drewno,
- ogrzewanie elektryczne,
- pompy ciepła,
- kocioł olejowy.
Sześć kroków do uzyskania dofinansowania do wymiany pieca:
- prawidłowo wypełnij wniosek, podpisz go i złóż osobiście;
- do wniosku dołącz wszystkie wymagane załączniki;
- podpisz umowę;
- zrealizuj inwestycję;
- złóż wniosek rozliczeniowy wraz z fakturami za wykonane usługi i zakup urządzenia, który jest potwierdzeniem wykonanej i ukończonej inwestycji.
Warunkiem uzyskania dotacji jest całkowita (trwała) likwidacja dotychczasowego źródła ciepła na paliwo stałe, polegająca na przekazaniu do utylizacji likwidowanego urządzenia oraz okazanie dowodów tego przekazania.
Jak alarmują naukowcy – stale przekraczane stężenie zanieczyszczeń powietrza, w negatywny sposób odbija się na zdrowiu każdego człowieka. Szczególnie osób starszych i dzieci. Najbardziej narażeni są ludzie cierpiący z powodu chorób ze strony układu oddechowego. Niska emisja jest to emisja pyłów i szkodliwych gazów na wysokości do 40 m. Zanieczyszczenia te pochodzą z domowych pieców grzewczych i lokalnych kotłowni węglowych, w których spalanie węgla odbywa się w nieefektywny sposób oraz z transportu spalinowego. Cechą charakterystyczną niskiej emisji jest to, że powodowana jest przez liczne źródła wprowadzające zanieczyszczenia do powietrza.
Przyczyny niskiej emisji: ogrzewanie domów słabej jakości paliwami (węglem i drewnem), palenie w piecach śmieci; korzystanie z przestarzałych pieców; nieodpowiednia izolacja domów i utrata energii w procesie ogrzewania; emisja komunikacyjna, czyli ruch samochodowy; mała popularność odnawialnych źródeł energii.
Dofinansowanie zostanie wypłacone dopiero po skończeniu prac oraz złożeniu i zaakceptowaniu wniosku rozliczeniowego. Realizację przedsięwzięcia można rozpocząć dopiero po podpisaniu umowy. Jeśli zrobimy to wcześniej, nie dostaniemy pieniędzy.
Więcej informacji na ten temat udziela Pola Janowska – Wydział Środowiska i Nieruchomości, tel. 22 512 58 28, e-mail: czystepowietrze@wiazowna.pl