bip wiązowna bip wiązowna Polska Fundusze EU Czyste powietrze Rodo Ochrona Danych Osobowych Metropolia Warszawska
logo nagłówek
szukaj
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Wymiana pieców

Piec z otwartym paleniskiem. Przez uchylone drzwiczki widać ogień
W Programie "Czyste Powietrze" można zyskać dotację na wymianę m.in. starego kopciucha (Foto: pixabay.com)

Gmina przyznaje dotację do wymiany pieca „kopciucha”

Masz stary piec, który ogrzewa twój dom i chcesz go wymienić na nowe, ekologiczne źródło ciepła? Nasza gmina będzie dofinansowywać takie inwestycje. O dotację będzie mógł wystąpić każdy mieszkaniec gminy. Wnioski można składać od 2 października 2023 r. do wyczerpania środków.

Jak alarmują naukowcy stale przekraczane stężenie zanieczyszczeń powietrza, w negatywny sposób odbija się na zdrowiu każdego człowieka. Szczególnie osób starszych i dzieci. Najbardziej narażeni są ludzie cierpiący z powodu chorób ze strony układu oddechowego. Niska emisja jest to emisja pyłów i szkodliwych gazów na wysokości do 40 m. Zanieczyszczenia te pochodzą z domowych pieców grzewczych i lokalnych kotłowni węglowych, w których spalanie węgla odbywa się w nieefektywny sposób oraz z transportu spalinowego. Cechą charakterystyczną niskiej emisji jest to, że powodowana jest przez liczne źródła wprowadzające zanieczyszczenia do powietrza.

Przyczyny niskiej emisji: ogrzewanie domów słabej jakości paliwami (węglem i drewnem), palenie w piecach śmieci; korzystanie z przestarzałych pieców; nieodpowiednia izolacja domów i utrata energii w procesie ogrzewania; emisja komunikacyjna, czyli ruch samochodowy; mała popularność odnawialnych źródeł energii.

W grudniu 2018 r. Gmina Wiązowna przyjęła Program Ograniczenia Niskiej Emisji. Zakładamy, że do końca 2024 r. na terenie naszej gminy likwidacji w budynkach mieszkalnych ulegnie około 400 starych, nieefektywnych pieców na paliwo stałe (drewno, węgiel), które zastąpione zostaną nowymi ekologicznymi źródłami ogrzewania pomieszczeń. Gmina Wiązowna po części sfinansuje te inwestycje, udzielając mieszkańcom gminy dotacji do wymiany pieców.

4500 zł z budżetu przekażemy na dofinansowanie inwestycji polegającej na wymianie źródła ciepła w budynku mieszkalnym. Ze środków tych będzie można pokryć: koszty zakupu pieca, koszty montażu i uruchomienia kotła, koszty demontażu dotychczasowego pieca, koszty wykonania instalacji wewnętrznej, koszty przystosowania komina do odprowadzenia spalin, koszty zakupu i montażu pompy ciepła.

Sześć kroków do uzyskania dofinansowania do wymiany pieca:

  1. prawidłowo wypełnij wniosek, podpisz go i złóż;
  2. do wniosku dołącz wszystkie wymagane załączniki;
  3. wyraź zgodę na wizytę pracowników Wydziału Środowiska i Nieruchomości, którzy potwierdzą istnienie działającego, starego typu kotła;
  4. podpisz umowę;
  5. zrealizuj inwestycję;
  6. złóż wniosek rozliczeniowy wraz z fakturami za wykonane usługi i zakup urządzenia, który jest potwierdzeniem wykonanej i ukończonej inwestycji.

Dofinansowanie zostanie wypłacone dopiero po skończeniu prac oraz złożeniu i zaakceptowaniu wniosku rozliczeniowego. Realizację przedsięwzięcia można rozpocząć dopiero po podpisaniu umowy. Jeśli zrobimy to wcześniej, nie dostaniemy pieniędzy.  Wnioski na dofinansowanie inwestycji będzie można składać do 1 października do 31 grudnia roku, poprzedzającego planowany rok realizacji inwestycji oraz od 2 stycznia do końca lutego roku, w którym planowana jest realizacja inwestycji.

Więcej informacji na ten temat udziela Agnieszka Chyżyńska – Wydział Środowiska i Nieruchomości, tel. 22 512 58 24, e-mail: a.chyzynska@wiazowna.pl

 

Logo. Mazowsze dla czystego ciepła

Zadanie pod nazwą  „Wsparcie finansowe mieszkańców Gminy Wiązowna w wymianie nieekologicznych źródeł ciepła” współfinansowano ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego”

Na mocy porozumienia zawartego pomiędzy Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie a naszą gminą uruchomiliśmy punkt konsultacyjny Programu „Czyste Powietrze”.

Naszym celem jest pomoc Mieszkańcom, którzy nie mają możliwości złożenia wniosku w formie elektronicznej i przekazanie ich do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Czym jest program “Czyste Powietrze”?

Program “Czyste Powietrze” to ogólnopolski program wsparcia finansowego na wymianę nieefektywnych źródeł ciepła i prace związane z termomodernizacją budynku. Cel programu to podniesienie jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych jednorodzinnych.

Na co można otrzymać dotację?

Dofinansowanie obejmuje wymianę starych i nieefektywnych źródeł ciepła (piece typu „kopciuchy”) na nowoczesne, ekologiczne, oraz przeprowadzenia niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku. Dotacją można również dofinansować budowę przydomowej instalacji fotowoltaicznej, co może podnieść poziom otrzymanego dofinansowania!

 

Jak złożyć wniosek?

Wnioski składa się w postaci elektronicznej na stronie https://czystepowietrze.gov.pl/.

 

Mieszkańców, którzy nie mają możliwości złożenia wniosku przez Internet zapraszamy do punktu “Czystego Powietrz”a znajdującego się w Urzędzie Gminy Wiązowna.

Więcej informacji na temat Programu “Czyste Powietrze” znajdą Państwo w zakładce: Załatw sprawę w urzędzie/Czyste powietrze

Pytania można również kierować na adres e-mail czystepowietrze@wiazowna.pl lub pod numerem telefonu 22 512 58 24.

 Ścieżka bankowa w programie „Czyste Powietrze”, czyli nabór wniosków o dotacje na częściową spłatę kapitału kredytu bankowego.

Osoby, które nie posiadają własnych środków na rozpoczęcie realizacji wymiany źródła ciepła mogą skorzystać z dofinansowania połączonego z dotacją na częściową spłatę kapitału kredytu bankowego.

Warunkiem wypłaty dotacji na częściową spłatę kapitału kredytu jest wypłacenie beneficjentowi przez bank kredytu z przeznaczeniem wyłącznie na cele zgodne z programem „Czyste Powietrze”, w tym co najmniej w 95% na pokrycie kosztów kwalifikowanych, oraz wykorzystanie tego kredytu przez beneficjenta zgodnie z jego przeznaczeniem.

Współpraca banków z wojewódzkimi funduszami

W latach 2021-2022 banki będą dysponować łącznym limitem środków do 1,5 mld zł, w ramach których przekazywać będą do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej wnioski o dotację z przeznaczeniem na częściowe spłaty kapitału kredytów bankowych na przedsięwzięcia realizowane zgodnie z programem.

Gwarancja Czyste Powietrze

Ścieżka bankowa w „Czystym Powietrzu” przewiduje też możliwość objęcia kredytów gwarancjami z Ekologicznego Funduszu Poręczeń i Gwarancji (EFPiG), którym dysponuje Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). Dzięki tym gwarancjom, banki kredytujące mogą zaproponować korzystniejsze warunki kredytu przeznaczonego na finansowanie inwestycji zgodnych z programem.

Najważniejsze warunki gwarancji:

  • wniosek o gwarancję w treści wniosku o kredyt oraz odpowiednie zapisy w umowie kredytowej,
  • gwarancja udzielana na kredyt zaciągnięty przez kredytobiorcę, który w ocenie banku udzielającego kredyt, ma zdolność kredytową,
  • gwarancja zabezpiecza 80% aktualnego kapitału kredytu,
  • brak prowizji za udzielenie gwarancji od kredytobiorcy.

jak uzyskać dofinansowanie na spłatę kredytu:

  • złóż wniosek o Kredyt Czyste Powietrze w oddziale banku, który przystąpił do programu (lista banków poniżej),
  • po przyznaniu kredytu – złóż wniosek o dotację z programu „Czyste Powietrze”. Pracownik banku pomoże Ci wypełnić dokumenty.
  • Po pozytywnej decyzji kredytowej lub warunkowej umowie kredytowej, Twój bank złoży w Twoim imieniu wniosek o dotację do właściwego terytorialnie wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej (WFOŚIGW).
  • Twój bank, po otrzymaniu pozytywnej decyzji o przyznaniu dotacji, wypłaci Ci kredyt. Jeśli kredyt jest zabezpieczony gwarancją BGK, to wypłata kredytu nastąpi po podpisaniu umowy dotacji.
  • W terminie 18 miesięcy (licząc od dnia złożenia wniosku o dotację) powinieneś zrealizować inwestycję, a następnie złożyć w WFOŚIGW wniosek o jej rozliczenie.
  • WFOŚIGW wypłaci Ci dotację po pozytywnej weryfikacji przedstawionych przez Ciebie dokumentów zakupowych. Środki trafią na rachunek Twojego kredytu, co oznacza, że bank zaksięguje je na poczet spłaty kapitału kredytu.

Więcej szczegółowych informacji na temat kredytów bankowych otrzymają Państwo w placówkach bankowych.

Data opublikowania strony: 04/10/2019