bip wiązowna bip wiązowna Polska Fundusze EU Czyste powietrze Rodo Ochrona Danych Osobowych
logo nagłówek
szukaj
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Czyste sołectwa – wspólna sprawa. Razem zadbajmy o porządek w gminie

Ziemia, na której stoją rożnej wielkości białe lodówki.
Zamiast wyrzucać do lasu, możecie zadzwonić po firmę, która bezpłatnie odbierze od Was elektrośmieci (Foto: pixabay.com)

Z okazji obchodów Dnia Ziemi od 2009 r. Gmina Wiązowna corocznie organizuje akcje sprzątania terenu. Do akcji tej zgłaszają się szkoły, przedszkola, sołectwa, przedsiębiorcy, kluby sportowe i grupy mieszkańców. Od 2015 r. akcja odbywa się pod hasłem „Czyste Sołectwo – moja wizytówka”. Zapraszamy do wspólnego sprzątania w dniach 12-13 kwietnia. Akcję zaś podsumujemy 27 kwietnia podczas pikniku w Wiązownie przy Pawilonie Kultury.

Śmieci najczęściej lądują w lasach lub na leśnych parkingach, ale zdarza się, że są wyrzucane z samochodu bezpośrednio na pobocze drogi. Trafiają tam nie tylko odpady z gospodarstw domowych, ale także stare opony, sprzęt AGD i RTV, części z warsztatów samochodowych, śmieci budowlane czy niebezpieczne substancje. W przydrożnych rowach królują butelki i puszki po alkoholu.

Każdy z nas, spacerując po lesie, jeżdżąc ścieżkami rowerowymi, idąc po okolicy, chciałby podziwiać przyrodę, a nie wysypiska śmieci, które niosą poważne zagrożenie dla całego świata zwierząt i roślin. Szkodliwe substancje wylewane i wysypywane w lesie czy na łąkach mogą bez problemu dostać się do gleby i wód gruntowych, powodując ich skażenie. Drobne odpadki, a także torebki foliowe, mogą zostać połknięte przez zwierzęta i prowadzić do ich śmierci, a odłamki szkła lub metalu mogą powodować okaleczenia.

Mimo że co chwilę przypominamy społeczności lokalnej o możliwości bezpłatnego oddania gabarytów, elektrośmieci czy bioodpadów do czynnego co sobotę Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Emowie (PSZOK) – problem podrzucania i zalegania śmieci jest duży.

Czas rozkładania się poszczególnych frakcji śmieci.

Dzięki mobilizacji mieszkańców, co roku w czasie wiosennej akcji „Czyste Sołectwo – moja wizytówka”. zbieramy blisko 8 ton śmieci, które zostają zutylizowane zgodnie z przepisami prawa.

Tego typu akcje integrują społeczności lokalne. To okazja do edukacji związanej z gospodarką odpadami. Jest to też sposób na uwrażliwienie mieszkańców na problem, z jakim trzeba się zmierzyć, by ograniczyć zaśmiecanie terenów gminy.

Podsumowanie tegorocznej akcji odbędzie się 27 kwietnia podczas pikniku organizowanego z okazji Dnia Ziemi, na który już dziś Państwa zapraszamy. Więcej informacji na temat wydarzenia znajdą Państwo w tekście: Planeta VS. Plastik”. Piknik z okazji Dnia Ziemi

Więcej informacji na tematy związane z gminną gospodarką odpadami można znaleźć w zakładce Śmieci   oraz uzyskać w Wydziale Środowiska i Nieruchomości pod nr tel. 22 512 68 29.

Data opublikowania strony: 10/04/2024