radio button mapa button pieed button
logo nagłówek
cz-b pomniejsz powiększ szukaj bip wiązowna bip wiązowna
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Podłącz się do sieci wodno-kanalizacyjnej

Podłącz się do sieci wodno-kanalizacyjnej

Długość sieci kanalizacyjnej w naszej gminie wynosi ok. 42 km. Co roku realizowane są inwestycje dotyczące rozbudowy kanalizacji sanitarnej, zarówno z dotacji celowych budżetu gminy, jak i przy udziale mieszkańców, w ramach tzw. inicjatyw lokalnych. 

Przyłączenie się do sieci kanalizacyjnej jest jednym z najwygodniejszych sposobów odprowadzania ścieków, gdyż poza wykonaniem przyłącza nie wymaga poświęcania czasu na dodatkowe czynności. Pozwala także na obniżenie kosztów eksploatacji. Ilość ścieków wytwarzana miesięcznie przez jedną osobę to ok. 3 m3. W przypadku czteroosobowej rodziny są to rocznie 144 m3. Jednorazowy wywóz szamba w gminie Wiązowna to koszt na poziomie 21 zł/m3. Odprowadzenie ścieków do kanalizacji gminnej kosztuje 8 zł/m3, zatem za 1 m3 ścieków oszczędność wynosi 13 zł. W skali roku czteroosobowa rodzina jest w stanie zaoszczędzić nawet 1872 zł.

Podłączając swoją posesję do gminnej sieci kanalizacyjnej dbamy o środowisko naturalne w naszym otoczeniu, chroniąc w ten sposób wody gruntowe oraz lokalne rzeki. Stare, nieszczelne szamba powodują przedostawanie się zanieczyszczeń do gruntu, a wykonanie przyłącza kanalizacyjnego zapewni prawidłowe oczyszczanie ścieków w oczyszczalni, zgodnie ze standardami ochrony środowiska, a także zniweluje nieprzyjemny zapach wydobywający się ze zbiorników.

Średni koszt przyłącza kanalizacyjnego grawitacyjnego o długości 10 mb wynosi około 4 000 zł. Biorąc pod uwagę wymienione oszczędności, zwrot poniesionych kosztów otrzymamy już po 2 latach (dokładnie po odprowadzeniu 307 m3.

Dodatkowych informacji udzielą Państwu pracownicy Zakładu Gospodarki Komunalnej (Wiązowna, ul. Boryszewska 2) pod nr tel. 22 789 01 33 wew.106. Pod tekstem znajdą Państwo przydatne dokumenty i wnioski.

Beata Sęk
inwestycje@zwik-wiazowna.pl

Data opublikowania strony: 05/03/2018