mapa button pieed button pieed button
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Logo Teraz Polska

Podłącz się do sieci wodno-kanalizacyjnej

Podłącz się do sieci wodno-kanalizacyjnej

Długość sieci kanalizacyjnej w naszej gminie wynosi ok. 42 km. Co roku realizowane są inwestycje dotyczące rozbudowy kanalizacji sanitarnej, zarówno z dotacji celowych budżetu gminy, jak i przy udziale mieszkańców, w ramach tzw. inicjatyw lokalnych. 

Przyłączenie się do sieci kanalizacyjnej jest jednym z najwygodniejszych sposobów odprowadzania ścieków, gdyż poza wykonaniem przyłącza nie wymaga poświęcania czasu na dodatkowe czynności. Pozwala także na obniżenie kosztów eksploatacji. Ilość ścieków wytwarzana miesięcznie przez jedną osobę to ok. 3 m3. W przypadku czteroosobowej rodziny są to rocznie 144 m3. Jednorazowy wywóz szamba w gminie Wiązowna to koszt na poziomie 21 zł/m3. Odprowadzenie ścieków do kanalizacji gminnej kosztuje 8 zł/m3, zatem za 1 m3 ścieków oszczędność wynosi 13 zł. W skali roku czteroosobowa rodzina jest w stanie zaoszczędzić nawet 1872 zł.

Podłączając swoją posesję do gminnej sieci kanalizacyjnej dbamy o środowisko naturalne w naszym otoczeniu, chroniąc w ten sposób wody gruntowe oraz lokalne rzeki. Stare, nieszczelne szamba powodują przedostawanie się zanieczyszczeń do gruntu, a wykonanie przyłącza kanalizacyjnego zapewni prawidłowe oczyszczanie ścieków w oczyszczalni, zgodnie ze standardami ochrony środowiska, a także zniweluje nieprzyjemny zapach wydobywający się ze zbiorników.

Średni koszt przyłącza kanalizacyjnego grawitacyjnego o długości 10 mb wynosi około 4 000 zł. Biorąc pod uwagę wymienione oszczędności, zwrot poniesionych kosztów otrzymamy już po 2 latach (dokładnie po odprowadzeniu 307 m3.

Dodatkowych informacji udzielą Państwu pracownicy Zakładu Gospodarki Komunalnej (Wiązowna, ul. Boryszewska 2) pod nr tel. 22 789 01 33 wew. 106 lub e-mail: inwestycje@zwik-wiazowna.pl. Pod tekstem znajdą Państwo przydatne dokumenty i wnioski.

Data opublikowania strony: 05/03/2018