mapa button pieed button pieed button
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Podłącz się do sieci wodno-kanalizacyjnej

Podłącz się do sieci wodno-kanalizacyjnej

Długość sieci kanalizacyjnej w naszej gminie wynosi ok. 52,9 km. Co roku realizowane są inwestycje dotyczące rozbudowy kanalizacji sanitarnej, zarówno z dotacji celowych budżetu gminy, jak i przy udziale mieszkańców, w ramach tzw. inicjatyw lokalnych. 

Odprowadzanie ścieków z nieruchomości może odbywać się na wiele sposobów. Przyłączenie się do sieci kanalizacyjnej jest jednym z najwygodniejszych sposobów, gdyż poza wykonaniem przyłącza nie wymaga poświęcania czasu na dodatkowe czynności. Pozwala także na obniżenie kosztów eksploatacji. Ilość ścieków wytwarzana miesięcznie przez jedną osobę to ok. 3 m3. W przypadku czteroosobowej rodziny są to rocznie 144 m3. Jednorazowy wywóz szamba w gminie Wiązowna to koszt na poziomie 23-30 zł/m3. Odprowadzenie ścieków do kanalizacji gminnej kosztuje ok. 8 zł/m3, zatem za 1 m3 ścieków oszczędność wynosi 15-22 zł. W skali roku czteroosobowa rodzina jest w stanie zaoszczędzić nawet do 3168 zł.

Podłączając swoją posesję do gminnej sieci kanalizacyjnej dbamy o środowisko naturalne w naszym otoczeniu, chroniąc w ten sposób wody gruntowe oraz lokalne rzeki. Stare, nieszczelne szamba powodują przedostawanie się zanieczyszczeń do gruntu, a wykonanie przyłącza kanalizacyjnego zapewni prawidłowe oczyszczanie ścieków w oczyszczalni, zgodnie ze standardami ochrony środowiska, a także zniweluje nieprzyjemny zapach wydobywający się ze zbiorników.

Średni koszt przyłącza kanalizacyjnego grawitacyjnego o długości 10 mb wynosi około 5500 zł. Biorąc pod uwagę wymienione oszczędności, zwrot poniesionych kosztów otrzymamy już po 2,5 roku.

Pamiętajmy, że podłączając nieruchomość do kanalizacji sanitarnej podnosimy jej wartość rynkową, dodatkowo poprawiamy bezpieczeństwo i stan środowiska naturalnego w naszym otoczeniu. Ograniczamy bezpośrednie zrzuty nieoczyszczonych ścieków do wód i gruntu, co przyczynia się do poprawy stanu czystości wód powierzchniowych i podziemnych na terenie naszej Gminy.

Szczegółowych informacji udzielą Państwu pracownicy Spółki HYDRODUKT (do niedawna Zakładu Gospodarki Komunalnej) w Wiązownie (ul. Boryszewska 2) pod nr tel. 22 789 01 33 wew. 106 lub e-mail: sekretariat@hydrodukt.pl. Pod tekstem znajdą Państwo przydatne dokumenty i wnioski.

Data opublikowania strony: 05/03/2018